Konec blogu. Nový - Stormchasing Jundrov

Zatmění Slunce ve Skandinávii 1.6.2011

Na Skandinávii se 1. června opět usměje Slunce

Skandinávie má letos veliké štěstí. Hned druhé částečné zatmění z celkových čtyř, která mají letos na Zemi nastat, bude opět pozorovatelné z těchto končin. Červnové částečné zatmění dosáhne maximální velikosti zakrytí něco málo přes 60 %, a to shora. Slunce tedy znovu "vykouzlí" úsměv, i když už ne tak úzký jako v případě lednového zatmění. Úkaz se odehraje na severním pólu, severní Evropu zastihne v době polárního dne. V České republice však tentokrát nespatříme ani část úkazu - Slunce bude v čase zatmění skryto pod severovýchodním obzorem.

Podobně jako u lednového zatmění nebude ani toto nikde na Zemi pozorovatelné jako úplné nebo prstencové. Měsíční stín mine Zemi vysoko nad severním pólem. Částečné zatmění si ovšem budou moci vychutnat lidé na širokém území v okolí severního pólu, konkrétně na Aljašce, v Kanadě, v Grónsku a na Islandu, v severní polovině Skandinávie a v Rusku. Právě v ruském Mysu Mikulkin v Barentsově moři bude také zatmění největší - Měsíc zde shora zakryje 60,1 procent slunečního průměru.

V České republice si můžeme domýšlet

Zatmění proběhne na severu Evropy v době kolem 23:30 středoevropského letního času. Obyvatelé horní poloviny států skandinávského "trojlístku" jej spatří díky tomu, že v té době u nich Slunce nezapadne pod obzor, pouze kolem místní půlnoci "proplouží" nízko nad severním obzorem. Díky polárnímu dni úkaz spatří celý, bude-li jim počasí přát. Kdyby Země byla průhledná, bylo by z našeho území zakryto přibližně 40 procent slunečního průměru. Slunce bychom v době maxima úkazu našli asi 18° pod severozápadním obzorem.


Autor článku: Petr Horálek - děkujeme



Komentáře k článku



Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí