Konec blogu. Nový - Stormchasing Jundrov

Zatmění Měsíce 10.12.2011

Odpoledne 10. prosince (tj. sobota) nám nabídne další krásný astronomický úkaz v podobě zatmění Měsíce. Úplné zatmění Měsíce začíná v 15:05 SEČ, což bude ještě Měsíc pod obzorem. Měsíc vyjde v 15:56 SEČ (v Brně), těsně nad obzorem ještě v úplné fázi jeho zatmění. Již 15:57 však úplná fáze zatmění končí. Pokud bude jasno, staneme se ovšem svědky velmi krásného částečného zatmění Měsíce. Slunce zapadá v 15:58 (v Brně) a jak se bude postupně od východu tmít, Měsíc bude viditelnější. Částečné fáze zatmění končí v 17:18 SEČ, do té doby však bude Měsíc ležet v jižní části zemského stínu. Polostínová fáze končí v 18:31 SEČ. I poté však bude Měsíc v poměrně významné části mléčné dráhy, v souhvězdí Býka mezi hvězdokupami Plejády a Hyády. Z planet v době zatmění najdeme těsně nad západním obzorem Venuši (-4,0 mag) a především, nedaleko od Měsíce, Jupiter (-2,8 mag). V blízkosti Měsíce se také budou vyskytovat jasné hvězdy, jako Aldebaran v Býkovi, Capella ve Vozce, Betelgeuze a Rigel v Orionu, Castor a Pollux v Blížencích, Sirius ve Velkém Psu a Procyon v Malém Psu.

Dle počasí to zatím ovšem vypadá špatně, má být oblačno s místními přeháňkami deště či deště se sněhem. Tak uvidíme, třeba se někde v České republice počasí na zatmění umoudří.

 http://www.astro.cz/_data/images/news/2011/11/23/eso-p-sunset-lv.jpg
 
http://www.astro.cz/_data/images/news/2011/11/23/184_partial-lunar-eclipse-by-erika-valdueza.jpgZdroj obrázků: astro.cz, astro.ukho.gov.uk


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí